Sponsor al rugby-ului românesc:

Prima victorie a „Stejarilor” la IRB Nations Cup 2010

„Naţionala” română a învins ieri pe Argentina Jaguars cu 24-8. În primul minut al partidei nimeni nu bănuia ce avea să urmeze.

Pe cer soarele ardea la fel ca în ultimele trei zile. Pe teren, argentinienii deschiseseră scorul printr-un eseu a lui Francisco Cuneo. Spectatorii storşi de caniculă îşi încurajau pe cît mai puteau favoriţii, avînd la îndemînă variantele autohtone ale vuvuzelelor: trompetele.

Ploaia şi-a făcut apariţia pe nesimţite. Iar jucătorii români, cu un joc mult mai solid ca în meciul cu Namibia, au revenit pe tabelă prin reuşitele lui Dan Dumbravă. Echipa a doua a Argentinei nu s-a lăsat impresionată de faptul că rîul, ramul şi vremea au fost cu ai noştri, ei reuşind să preia conducerea din nou, la 8-6, printr-o lovitură de pedeapsă în minutul 19. În tandem cu ploaia, „stejarii” au dat drumul la joc şi la reuşite. Încă nouă puncte izbutite de Dan Dumbravă au liniştit tabăra română. Furtuna se dezlănţuise pe stadionul „Arcul de Triumf”.